خدمات دانش آموزان دوره اول متوسطه


دوره اول متوسطه با قرارگیری بین دو دوره دیگر آموزشی، نقش مهمی در آینده تحصیلی دانش آموزان دارد. در این دوره دانش آموزان پس از فراگیری اولیه دروس در دوره دبستان باید با شناخت علایق و توانمندی هایشان، خود را برای انتخاب رشته در دوره دوم متوسطه آماده کنند. تقویت پایه تحصیلی و عمق بخشیدن به یادگیری باید اولویت اصلی دانش آموزان دوره اول متوسطه باشد. آزمون ها و خدمات آموزشی نیز بهتر است با هدف افزایش درک مطلب و یادگیری عمقی دروس ارائه شوند. شایسته است دانش آموزان در این دوره فارغ از جنبه های کنکوری مورد ارزشیابی قرار بگیرند و حتی الامکان استرس و اضطراب آزمون هایی مشابه کنکور را تجربه نکنند.

درحال بارگذاری...

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو با بیش از دو دهه سابقه در ارائه محتوای آموزشی و برگزاری آزمون های ارزشیابی گوناگون به عنوان یک موسسه پیشرو در هفتمین سال فعالیت خود، در دوره اول متوسطه خدمات متنوعی با هدف سنجش استاندارد به دانش آموزان ارائه می دهد. این موسسه از آغاز فعالیت خود در دوره اول متوسطه سنجش استاندارد دانش آموزان را به عنوان هدف خود دنبال می کرد. در سال تحصیلی 1401-1400 گزینه دو برای نخستین بار بسته های ارزشیابی منهای کنکور را به دانش آموزان این دوره تحصیلی با هدف بهبود عملکرد تحصیلی آنها فارغ از دغدغه های کنکوری ارائه می دهد.

سنجش مستمر


برای نخستین بار با نظر مشاورین و متخصصین موسسه گزینه دو و همچنین با بررسی متدهای روز دنیا، ارزشیابی های منهای کنکور در دوره اول متوسطه به صورت سنجش مستمر در 6 بسته ارائه می گردد. در هر بسته 7 درس اصلی به صورت بودجه بندی شده مطابق کتاب درسی مورد ارزیابی قرار می گیرد. نکته تمایز سنجش مستمر این است که آزمون هر درس به صورت مجزا و در زمانی مستقل برگزار می شود. دانش آموزان می توانند از طریق بانک سوال به سوالات سنجش دسترسی داشته باشند. برای پاسخ دهی به سوالات هر درس هم فرصت 6 تا 14 روزه ای به آنها داده شده است. این فرصت باعث می شود تا دانش آموزان در زمان دلخواه خود یا متناسب با برنامه مدرسه در آزمون شرکت کرده و آزمون ها خستگی یا فشار مضاعف ناخواسته برای آنها در پی نداشته باشد.

پس در هر هفته یک یا چند درس همزمان با برنامه مدرسه توسط دانش آموزان پاسخ دهی می شود. ارزشیابی مستمر دانش آموزان با این شیوه باعث می شود که امکان پاسخگویی به سوالات بیشتر برای آنها فراهم باشد. همچنین بررسی ها نشان داده که در اختیار داشتن یک بازه زمانی با این ابعاد استرس آزمون و اضطراب های لحظه ای را از روی دانش آموزان دوره اول متوسطه بر می دارد. این نوع ارزشیابی که به درستی ارزشیابی منهای کنکور نامیده شده است در یادگیری عمقی مفاهیم در ذهن دانش آموزان بسیار موثر می باشد. ضمنا در پایان هر آزمون، گزارش هایی جامع برای هر دانش آموز و مدارس در نظر گرفته شده است. این گزارش ها با رویکرد شناسایی نقاط ضعف دانش آموزان و فارغ از معیارهای مقایسه ای می باشد و حتی در پایان تمرین های شخصی سازی شده متناسب با عملکرد دانش آموزان، به آنها پیشنهاد می دهد.

سنجش مستمر

زمان برگزاری سنجش های مستمر

در جدول زیر بازه زمانی کلی برگزاری سنجش های مستمر در بسته های برنزی 1 تا 6 آورده شده است. لازم به ذکر است که در هر ردیف، 7 سنجش تک درس در بازه زمانی 6 تا 14 روزه برگزار می گردد. این دروس شامل فارسی، پیام های آسمان، عربی، انگلیسی، ریاضی، علوم و مطالعات اجتماعی می شود.

سنجش هر درس در بازه زمانی مخصوصی برگزار می شود. به طور مثال در سنجش مستمر 1 که از 17 مهر تا 6 آبان می باشد، زمان سنجش درس انگلیسی در بازه 24 تا 29 مهر و زمان سنجش درس فارسی در بازه 1 تا 6 آبان خواهد بود. برای مشاهده بازه دقیق برگزاری سنجش در هر درس و محدوه آن روی دکمه پایه خود کلیک نمایید.


ردیف پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم
سنجش های مستمر 1 17 مهر تا 6 آبان1400 17 مهر تا 6 آبان1400 17 مهر تا 6 آبان1400
سنجش های مستمر 2 15 آبان تا 4 آذر 1400 15 آبان تا 4 آذر 1400 22 آبان تا 4 آذر 1400
سنجش های مستمر 3 20 آذر تا 2 دی 1400 20 آذر تا 9 دی 1400 20 آذر تا 9 دی 1400
سنجش های مستمر 4 23 بهمن تا 28 بهمن 1400 16 بهمن تا 28 بهمن 1400 16 بهمن تا 28 بهمن 1400
سنجش های مستمر 5 14 اسفند تا 26 اسفند 1400 21 اسفند تا 26 اسفند 1400 14 اسفند تا 26 اسفند 1400
سنجش های مستمر 6 10 اردیبهشت تا 22 اردیبهشت 1401 10 اردیبهشت تا 22 اردیبهشت 1401 10 اردیبهشت تا 22 اردیبهشت 1401

ارزشیابی تحصیلی جامع


در پایان هر نیمسال تحصیلی، با هدف بررسی جامع و کلی دانش آموزان، یک ارزشیابی تحصیلی جامع برگزار می گردد. در این آزمون ها نقاط ضعف احتمالی باقی مانده دانش آموزان شناسایی خواهد شد. همچنین در این آزمون های ارزشیابی پیشزفت تحصیلی تمامی دروس به صورت یکجا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این تنوع درسی به دانش آموزان کمک می کند تا با مدیریت زمان و جلسه آزمون به طور همزمان آشنا شوند. این ارزشیابی ها قبل از امتحان های پایانی نیم سال اول و دوم برگزار می شود و به آمادگی بیشتر دانش آموزان به طور موثری کمک خواهد کرد. ضمنا نتایج این آزمون ها در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت و کادر مدرسه می توانند شناخت بهتری از دانش اموزان خود داشته باشند. در پایان هر ارزشیابی جامع دانش آموزان می توانند علاوه بر بهره گیری از کارنماهای متنوع با ابزار رفع اشکال هوشمند به مشکلات درسی خود پی برده و با انجام تمرینات متنوع با همان موضوع برای امتحانات نیم سال و پایان سال آماده شوند.

توجه داشته باشید که این ارزشیابی ها به صورت آنلاین در بانک سوال برگزار می شوند. همچنین درس علوم در این ارزشیابی ها به دو صورت تجمیعی (پیشروی بر اساس صفحات کتاب) و تفکیکی (پیشروی موضوعی) ارائه می شود.دانش آموزان می توانند بر حسب نوع تدریس این درس در مدرسه خود به دلخواه به یک شیوه به سوالات پاسخ دهند.


ارزشیابی تحصیلی جامع

زمان برگزاری و محدوده بندی ارزشیابی های جامع دوره اول متوسطه

ارزشیابی پایه تحصیلی زمان برگزاری فارسی عربی پیام های آسمان زبان انگلیسی ریاضی علوم تجربی مطالعات اجتماعی
ارزشیابی جامع پایان نیمسال اول هفتم، هشتم و نهم 1400/10/30 نیم سال اول نیم سال اول نیم سال اول نیم سال اول نیم سال اول نیم سال اول نیم سال اول
ارزشیابی جامع پایان نیمسال دوم هفتم، هشتم و نهم 1401/02/22 کل کتاب کل کتاب کل کتاب کل کتاب کل کتاب کل کتاب کل کتاب

بانک سوال


بانک سوال گزینه دو منبعی غنی از سوالات تشریحی و تستی است. این خدمت ویژه دارای دو سطح دسترسی دانش آموزی با سوالات تستی و مدرسه ای با سوالات تستی و تشریحی می باشد. دانش آموزان می توانند جهت تمرین و سنجش خود از آن استفاده کنند. مسئولین مدارس نیز می توانند از بانک سوال به عنوان یک محصول کمک آموزشی برای ارزیابی دانش آموزان بهره بگیرند. سوالات تالیفی در بانک سوال به سه سطح مختلف یادگیری تقسیم بندی می شود. این سه سطح عبارتند از : دانش، کاربرد و استدلال. هم چنین دانش آموزان و مدارس برای انتخاب سوال از بانک سوال می توانند فیلترهای متنوعی را اعمال کنند تا به طور دقیق به سوالاتی که مدنظرشان است، دسترسی داشته باشند.

دانش آموزان با کمک اپلیکیشن بانک سوال، مهارت تحصیلی خود را تقویت می کنند. همچنین مدارس نیز می توانند آزمون های آنلاین و چاپی متنوعی را در زمانی کوتاه و به سادگی طراحی کنند. استفاده از بانک سوال، مدارس را از استفاده از سایر محصولات مشابه کاملا بی نیاز خواهد کرد. در هر کدام از پایه های هفتم، هشتم و نهم تا پایان سال 1401-1400حدود 14000 سوال موجود خواهد بود. از این تعداد 6500 سوال تشریحی و 7500 سوال تستی می باشد.

مدارس متناسب با ثبت نام دانش آموزان خود در بسته های ارزشیابی منهای کنکور، امتیازی به عنوان جایزه خرید برای ثبت نام رایگان بانک سوال مدرسه دریافت می کنند. یعنی مدرسه ای که دانش آموزان خود را به صورت میانگین در یک بسته ی برنزی، نقره ای یا طلایی ثبت نام کند به مدت مشابهی به بانک سوال دسترسی خواهد داشت. مثلا مدرسه با ثبت نام دانش آموزان پایه هفتم خود در بسته ی نقره ای، امتیاز موردنظر برای دسترسی 4 ماهه بانک سوال را دریافت می کند.


بانک دانش آموز

سنجش مهارت های اجتماعی


مطالعات علمی و شواهد تجربی نشان می دهد مهارت های اجتماعی و عاطفی بر موفقیت افراد در همه ابعاد زندگی از جمله پیشرفت تحصیلی ، عملکرد شغلی، سلامتی، طول عمر، رفاه فردی و اجتماعی و ... اثرگذار است. این مهارت ها تعیین می کنند که افراد تا چه حد توانایی انطباق با محیط زندگی و دستیابی به موفقیت را دارند. مؤسسه گزینه دو قصد دارد در راستای تحقق اهداف عالی سند تحول آموزش و پرورش در ایران، با استفاده از نظر و مشاوره متخصصان این حوزه مطالب نوین علم سنجش و ارزشیابی، اقدام به سنجش بیش از 15 مهارت اجتماعی و عاطفی دانش آموزان در دوره اول متوسطه نماید. این مهارت ها در 6 مرحله و به صورت تدریجی مورد ارزیابی قرار می گیرد .

این سنجش ها در هفته پایانی مهر،آبان،آذر،اسفند،فروردین و اردیبهشت انجام می شود و گزارش تحلیلی سنجش هر مهارت دهم ماه بعد در سایت ارائه می شود. در این گزارش علاوه بر شرح وضعیت دانش آموز، راهکارهای مفیدی برای ارتقای هر مهارت آورده شده است.

سنجش مهارت های اجتماعی

غمخواری و مهرورزی
خلاقیت
تعاون و همکاری با دیگران
تحمل استرس
جامعه پذیری و مشارکت
تحمل استرس
خود کنترلی
پشتکار
پرانرژی بودن
مسئولیت پذیری
ابراز وجود
اعتماد به دیگران
کنجکاوی
خوشبینی
کنترل عواطف
سنجش مهارت های اجتماعی

خدمات طلایی بسته های ارزشیابی منهای کنکور گزینه دو

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو در راستای ارائه خدمات آموزشی بهتر، تعدادی از خدمات طلایی دیگر نیز به دانش آموزان ارائه می کند. این خدمات طلایی مکمل خدمات اصلی هستند و برای دانش آموزان، خانواده و اولیا مدرسه می تواند موثر و مفید باشد.

کارنماهای هوشمند

در پایان هر ارزشیابی، عملکرد دانش آموز فارغ از مقایسه های عرضی مانند رتبه، نمره منفی و ... در قالب کارنماهای هوشمند از طریق بانک سوال ارائه می شود.

گزارش های مدرسه ای

مدیران، دبیران و مشاوران مدارس نیز با سطوح مختلف دسترسی در پایان هر مرحله ارزشیابی با گزارش های جامع و کاملی از وضعیت دانش آموزان خود مطلع می شوند.

نمونه سوال تشریحی

ارائه نمونه سوال تشریحی با هدف آموزش و یادگیری عمیق به دانش آموزان دوره اول متوسطه ارائه می شود. این نمونه سوال ها به روند آموزش دانش آموز بسیار کمک می کند.

محتوای مشاوره ای

مشاورین گزینه دو به دانش آموزان، خانواده ها و اولیا مدارس با اهداف مختلف مشاوره می دهند. هدف اصلی این مشاوره ها کمک به بهبود روند آموزشی دانش آموزان است.

فیلم های آموزش علوم

فیلم های آموزش مفاهیم و آزمایشات دروس علوم با کمک رویدادها و آزمایش های علمی با هدف درک بهتر مطالب در اختیار هفتم، هشتم و نهم قرار می گیرد.

هدایت تحصیلی

دانش آموزان نهم می توانند در نیم سال دوم با کمک فیلم ها، مقالات و تست رغبت سنجی تحصیلی و ضغلی گزینه دو، در انتخاب رشته آگاهانه عمل کنند.

قیمت و ثبت نام بسته های آموزشی ارزشیابی منهای کنکور ویژه دوره اول متوسطه

در سال تحصیلی 1401-1400 موسسه گزینه دو برای نخستین بار خدمات خود را در قالب 6 بسته برنزی، 2 بسته نقره ای و 1 بسته طلایی ارائه می کند. این پکیج ها با قیمت مناسب و خدمات متنوعی که دارند متناسب با نیاز دانش آموزان طراحی شده اند. برای خرید پکیج های گزینه دو می توانید به نمایندگی های گزینه دو مراجعه کنید. لازم به ذکر است که مراکز آموزشی و مدارس در صورت ثبت نام گروهی از تخفیف های ویژه ای برخوردار خواهند شد. جهت آگاهی بیشتر از این تخفیف ها می توانید به نمایندگی های گزینه دو در سراسر کشور مراجعه نمایید.

هر بسته برنزی شامل یک پکیج سنجش مستمر و یک مرحله سنجش مهارت های اجتماعی و یک ماه دسترسی یه بانک سوال می باشد. بسته های نقره ای برای هر نیم سال تحصیلی تعریف شده است. هر بسته نقره ای شامل 3 پکیج سنجش مستمر، یک مرحله ارزشیابی جامع، 4 مرحله سنجش مهارت های اجتماعی و 4 ماه دسترسی به بانک سوال می باشد. بسته طلایی تمامی سنجش های مستمر، دو ارزشیابی جامع نیمسال اول و دوم، 8 مرحله سنجش مهارت های اجتماعی و دسترسی به بانک سوال در طول سال تحصیلی را شامل می شود. ضمنا مشترکین این بسته در طول سال تحصیلی به بانک سوال دسترسی خواهند داشت. در نظر داشته باشید در تمامی بسته ها زمان دسترس به بانک سوال از نخستین بار که از آن استفاده می شود محاسبه خواهد شد و حداکثر تا پایان خرداد امکان دسترسی ادامه خواهد داشت.

نام بسته نوع ارزشیابی ارزشیابی جامع سنجش مهارت ها دسترسی به بانک سوال قیمت قیمت فقط تا10 آبان
برنزی 1 7 ارزشیابی تک درس مهر 1400 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 رایگان
برنزی 2 7 ارزشیابی تک درس آبان 1400 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 39/000
برنزی 3 7 ارزشیابی تک درس آذر 1400 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 39/000
برنزی 4 7 ارزشیابی تک درس بهمن 1400 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 39/000
برنزی 5 7 ارزشیابی تک درس اسفند 1400 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 39/000
برنزی 6 7 ارزشیابی تک درس اردیبهشت 1401 ندارد 1 مرحله یک ماه 39/000 39/000
نقره ای 1 21 ارزشیابی تک درس نیم سال اول ارزشیابی جامع نیم سال اول 3 مرحله چهار ماه 139/000 100/000
نقره ای 2 21 مرحله ارزشیابی تک درس نیم سال دوم ارزشیابی جامع کل سال 3 مرحله چهار ماه 139/000 100/000
طلایی 42 ارزشیابی تک درس دو ارزشیابی جامع 6 مرحله هشت ماه 240/000 201/000

افرادی که قبل از تاریخ 20 مهر برای پکیج برنزی 1 ثبت نام کنند می توانند به این پکیج به صورت رایگان دسترسی داشته باشند. ضمنا هزینه این پکیج برای افرادی که تا تاریخ ذکر شده پکیج های نقره ای وطلایی را ثبت نام کنند نیز محاسبه نخواهد شد.دانش آموزان و کارشناسان درباره خدمات دوره اول متوسطه گزینه دو چه می گویند؟پاسخ

یک دانش‌آموز در پایۀ دهم و یازدهم بایستی تعادل درستی میان یادگیری عمیق مفاهیم و مباحث درسی و آمادگی برای کنکور ایجاد نماید. تمرکز بیش از حد بر کنکور در این دوره منجر به پایه ضعیف و افزایش اضطراب دانش‌آموز می‌شود.

پاسخ

شرکت در این آزمون ها می تواند به دانش آموزان آگاهی مناسبی از سطح تحصیلیشان ارائه کند. اما این آزمون ها زمانی برای دانش آموزان سودمند خواهد بود که به آنها گزارش ها و تحلیل های لازم را ارائه دهد تا آنها بتوانند اشکالات درسی و نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و جهت رفع آن عمل نمایند.

پاسخ

این پکیج ها شامل 42 سنجش مستمر و دو مرحله ارزشیابی جامع است که به طور پیوسته سطح تحصیلی دانش آموزان را در 7 درس اصلی مورد ارزیابی قرار می دهد. نتایج این ارزشیابی ها در قالب کارنماهایی پیشرفته به آنها ارائه می شود تا اشکالات درسی خود را شناسایی کنند. با استفاده از سیستم رفع اشکال هوشمند می توانند تمرین هایی را بر پایه نقاط ضعف خود پاسخ دهی کنند. دانش آموزان قادر خواهند بود با بانک سوال به شمار زیادی سوال تستی به صورت دلخواه دسترسی داشته باشند. بخش سنجش مهارت به آنها کمک می کند تا مهارت اجتماعی و عاطفی حود را بشناسند. علاوه بر این موارد دانش آموزان می توانند از محتوای آموزشی و مشاوره ای گزینه دو استفاده کنند.

پاسخ

دانش اموزان در دوره اول متوسطه در رده سنی بسیار حساسی قرار دارند. این رده سنی برای سنجش مهارت های احساسی و اجتماعی این دانش آموزان بسیار مناسب است. سنجش این مهارت ها کمک می کند که مهارت هایی که دانش آموز در آن دچار ضعف است شناسایی شود. ارائه مشاور درست باعث می شود تا این نقاط ضعف مهارتی به صورت تدریجی در دانش آموز ناپدید شود. به کارگیری درست مهارت های اجتماعی و احساسی آینده روشنی را پیش روی دانش اموزان خواهد گذاشت. به کارگیری درست این مهارت ها زندگی فردی آنها را بهبود می بخشد و در اجتماع نیز آینده روشنی را برای آنها به ارمغان می آورد.